Шляхи професійного становлення молодого вихователя.

Важливу роль в організації допомоги молодому вихователю відіграє своєчасна випереджувальна робота.Немає потреби читати лекції, проводити теоретичні заняття. У нього є свіжі знання,здобуті в педагогічному закладі освіти. Молодий вихователь потребує практичних порад.

Допомога може мати попереджувальний характер і охоплювати всю групу молодих вихователів; може бутиі ндивідуально-попереджувальною,пов’язаною із конкретною підготовкою до занять і різних заходів,або надаватися в результаті ознайомлення з роботою молодого вихователя.

Попередня бесіда з молодим вихователем може стосуватися таких тем:

• ознайомлення з традиціями ЗДО;

• педагогічна етика (молоді педагоги, які не мають досвіду роботи з дітьми, дуже прямолінійні, легко збуджуються), націлити молодого вихователя на те, щоб він контролював свої емоції, не втрачав «педагогічнеобличчя»;

• розвиток педагогічної техніки (термінологія І. Жерносека), важливо заохотити молодого фахівця доспостережень за роботою з дітьми старших, досвічених колег, відвідування освітніх заходів із дітьми;

• з’ясування життєвих планів молодого вихователя та уявлень про роботу.

Головна мета керівників закладу дошкільної освіти – всебічно сприяти самореалізації особистості молодого вихователя, розвитку його здібностей, обдаровання.

Реалізація цієї мети передбачає:

• поглиблення і розвиток світогляду молодого педагога;

• усвідомлення своєї місії як вихователя;

•формування навичок трансформування теоретичних знань у практичну площину, тобто роботу з дітьми.

Форми методичної роботи з молодими вихователями

• Наставництво і стажування.
• Школа молодого вихователя.
• Методичні об’єднання молодих вихователів.
• Педагогічні кросворди на виявлення педагогічної ерудиції.
• Рольові ігри. Проведення занять із вихователями, які виконують ролі дітей.
•Таємне анкетування.
• Бліц-турніри.
• Гарячі лінії.
• Ділові ігри.
• Тиждень молодого вихователя(проводиться раз на рік).
• Педагогічний портрет.
• Семінари-практикуми для молодих фахівців, які працюють два-три роки.
• Методична скринька (пропонувати молодим вихователям записувати найцікавіші прийоми,методи, новини літератури, елементи досвіду тощо).
• Педагогічні ігри (дидактичні, ділові, рольові).
• Моделювання педагогічних ситуацій.

Основні педагогічні заповіді вихователя.

•Люби дітей. Захисти їх любов’ю і правдою.
• Не нашкодь.
• Шукай у дітях тільки добре.
• Навчи дітей думати і любити.
• Виховуй без примусу.
• Жодного дня без новизни.
• Будь другом і товаришем дитини в її розвитку й самовдосконаленні.
• Виховуй, дотримуючись принципу природо відповідності.
• Умій вибрати найдоцільніші, найефективніші методи роботи з дітьми.
Антизаповіді
• Якщо в серці немає тепла до дітей, іди геть із дитячого садка.
• Педагог учить інших доти, доки вчиться сам.

Безпека

1. Абсолютно виключити фізичне і психічне насильство над дітьми.
  2. Спостерігати, помічати і повідомляти, при необхідності, лікарю, медичній сестрі про зміни у стані здоров'я дитини.
  3. Знати скільки дітей у групі. Хто з дітей де знаходиться - у медичного персоналу, на занятті у фахівця чи вузького спеціаліста, на занятті у гуртку тощо.
  4. Ні за яких обставин не залишати дітей без нагляду.

Спілкування

1. Необхідно запам'ятати відразу всіх дітей, звертатися до кожної дитини по імені (краще так, як звертаються удома).
  2. Бути артисткою, застосовувати: посмішку, жести, інтонацію, виразний погляд, силу голосу. Усі емоції мають бути щирі.
  3. Бути цікавою дітям. Мати у своєму арсеналі і постійно поповнювати: 3-4 вірші, пісеньки, казка, гра, потішки, прислів'я; варіанти ручної і особистої умілості: орігамі, пальчикова гімнастика, музично-ритмічні рухи, ліплення тощо за віком дітей.
  4. Усі вимоги до дітей проговорювати без посмішки, формулювати зрозуміло і точно, контролювати виконання.
  5. Пояснювати свої дії та дії інших, залучати дітей до пояснень, міркувань про вчинки.
  6. Залучати дітей до посильної допомоги собі, один одному, помічникові вихователя ("чарівні" слова обов'язкові).
  7. Хвалити дитину за хороші вчинки: словом при всіх дітях або значимих для дитини дорослих, дотиком, посмішкою, особливою прихильністю до дитини, спільною грою з дитиною, сюрпризом тощо.
  8. Завжди піднімати авторитет батьків (- Мама зв'язала кофтину? Вона майстриня!).
  9. Щиро цікавитися життям дитини поза дитячим садком (у розвитку). Упізнавати оточення дитини. Конфіденційна інформація про сім'ю не підлягає розголошуванню або обговоренню з ким-небудь, особливо в присутності дитини, окрім інформації, приховання якої може шкодити дитині.
  10. Впродовж дня кожна дитина повинна отримати «порцію» позитивної уваги педагога.
  11. Увечері зацікавити дітей якоюсь цікавою діяльністю на завтра, прощатися з дітьми тепло, по-домашньому («Приходь завтра, обов'язково!», «Ми тебе будемо чекати», «Без тебе нам нецікаво», «Завтра будемо малювати» та інше).